Zážitkové programy na Jarošově statku 2019

Od ledna 2019 do října 2019 probíhá v našem středisku ekologické výchovy projekt Zážitkové programy na Jarošově statku, který je podpořen z dotace Moravskoslezského kraje v rámci projektu Podpora cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji v roce 2019.
 

Cíle projektu 

Cílem projektu je přiblížit veřejnosti, zejména rodinám s dětmi život na venkově, chov hospodářských zvířat a prostředí a činnosti na statku. Poskytnout jim možnost aktivního odpočinku se zajímavým programem zaměřeným nejen na relaxaci a odpočinek, ale také na poznávání života zvířat, přírody a činností na statku.

Cíle dosáhneme realizací 8 zážitkových programů, zaměřených na přímý kontakt se zvířaty, přírodou a prostředím statku. Programy probíhaly během celého roku a byly tematicky zaměřeny.

 • Za zvířátky na Jarošův statek (9.3.2019)
 • Vítání jara na Jarošově statku (23.3.2019)
 • Velikonoce na Jarošově statku (20.4.2019)
 • Máj, poženeme kozy v háj (18.5.2019)
 • Den dětí (1.6.2019)
 • Den s tátou (15.6.2019)
 • Ahoj prázdniny! (29.6.2019)
 • Fajne léto na statku (17.8.2019)
 • Barevný podzim na Jarošově statku (12.10.2019)

Zážitkové programy 

Programy probíhaly vždy o víkendu. Každý program byl jinak tématicky zaměřen, součástí vždy byly následující prvky: 

 • přímý kontakt se zvířaty pod vedením lektora, seznámení s chovem a životem oveček, koz, králíků a morčat a jejich potřebami, možnost hlazení, mazlení a krmení speciálními granulkami
 • seznámení s oslíkem, poníky a koňmi pod vedením lektora, povídání o jejich životě a potřebách, čištění a mazlení
 • možnost vyzkoušet si jednoduché farmářské práce na statku - místování a stlaní boxů, přípravu krmení, napájení, zametání a další
 • svezení na koních a ponících
 • lukostřelba
 • kreativní dílničky – vyrábění z přírodních materiálů – z vlny našich oveček, slámy, sena, pilin, papíru a jiných, vyrábění zeleninových pamlsků pro zvířata
 • hry s tématikou příroda, zvířata na statku – slouží nejen k zábavě a aktivnímu odpočinku (pohybové hry), ale také k rozšíření vědomostí o přírodě a životě zvířat (poznávací hry)
 • tématické workshopy
 • občerstvení

Teepee

Pro realizaci zážitkových programů a relaxaci slouží nově postavené teepee o průměru 8 m, které využíváme také pro kreativní dílničky a povídání o zvířatech a životě na statku za nepříznivého počasí. Díky vybudovanému vnitřnímu ohništi je možné programy realizovat celoročně, i v zimním období, což napomáhá zajištění udržitelnosti projektu. Jedinečnost atmosféry teepee zajistí větší zájem turistů a vyšší návštěvnost.

Vybudování odpočinkových zón pro turisty

Pro návštěvníky jsme z projektu vybudovali odpočinkové zóny. Do sadu jsme umístili stoly a lavice a zakoupili jsme odpadkové koše. V horkých letních dnech mohou návštěvníci využít i naši Pláž na statku, kterou jsme vybavili slunečníky, lehátky a bazénkem. Prostory slouží jak k odpočinku, tak k realizaci kreativních dílen a poznávacích her nebo třeba ke hře plážového volejbalu.

Vybudování bezbariérového přístupu do stájí zvířat

Některá zvířata jsou ustájena ve venkovní dřevěné stáji, kde dřív byla stará hliněná podlaha, která se drolila a byly v ní velké nerovnosti a nebezpečné díry. Z projektu jsme vyhotovili novou podlahu, aby bylo ustájení zvířat pohodlně přístupné i pro imobilní návštěvníky a rodiče s kočárky. Navíc díky světlé barvě podlahy je ve stáji více světla.

Vybudování výběhů pro aktivity se zvířaty

Pro přímý kontakt dětí s miniovečkami a kozami jsme z projektu zakoupili mobilní ohrady. Děti na akcích a exkurzích si pod dohledem instruktora mohou zvířata pohladit, nakrmit speciálními granulkami a lépe se s nimi seznámit.

Vybudování ohrad a výběhů pro zvířata

Na nové pastvině o rozměru 2ha jsme vybudovali krásnou ohradu pro koně a poníky. Velké prostory poskytnou nejen kvalitnější prostředí pro zvířata, ale umožní i návštěvníkům pozorovat jejich přirozené chování ve stádě. 

Cílová skupina 

Zážitkové programy jsou určeny pro širokou veřejnost, zejména pro rodiny s dětmi, ale jsou vhodné také pro seniory i pro handicapované osoby.

Teritoriální dopad 

Vzhledem k výborné dopravní dostupnosti (těsná blízkost dálnice D1, časté železniční i autobusové spojení) jsou zážitkové programy snadno dosažitelné pro obyvatele celého Moravskoslezského kraje. Tuto zkušenost máme z jiných již dříve realizovaných akcí.

Rozsah změn

Projekt je realizován v prostředí historického statku v blízkosti zámku Studénka. Projekt nám umožní zkvalitnit zázemí pro turisty vybudováním a vybavením odpočinkových zón, postavení teepee pro kreativní dílničky a realizaci aktivit za nepříznivého počasí, vybudování výběhů pro hospodářská zvířata, sloužící k pozorování jejich přirozeného chování i k aktivitám s přímým kontaktem se zvířaty a vybudování bezbariérového přístupu ve stájích pro zvířata.

Výstupy 

Výstupem z jednotlivých akcí budou odpočinutí a spokojení lidé, kteří mají bližší vztah k přírodě a zvířatům a větší povědomí o životě hospodářských zvířat na statku, o životě a činnostech na venkově. Společně strávený aktivní odpočinek pomůže také podpořit rozvoj harmonických rodinných a mezilidských vztahů účastníků programů. Fyzickým výstupem pak budou plakáty, zpráva o akci a fotodokumentace z akcí.